Peynirli Risotto

İtalya’da yaygın bir lezzet olan risotto , pirincin  et ya da tavuk suyu ile pişirilerek yumuşak bir kıvama getirilmiş halidir. Denediğinizde sizin de sofralarınızda kendine yer edinecek bu biraz zahmetli ancak eşsiz lezzet için işte tarif.

Malzemeler:

300 gr kuşbaşı tavuk göğsü

1 Büyük adet soğan

250 gr Dilimlenmiş Mantar

1 çorba kasesi pilavlık pirinç

200 gr Ünal Peynircilik Eski Kaşar Peyniri

300 gr Ünal Peynircilik Krem Peynir

1 yemek kaşığı Ünal Peynircilik Tereyağı

Tuz

Karabiber

Zeytinyağı

Bir demet roka

Tarif

Genişçe bir tencere içerisine 2 litre su ve 3 tatlı kaşığı tuz koyarak tavuklarınızı eklemek için kaynamasını bekleyin. Kaynayan suyun içerisine boyutları yaklaşık bir kesme şeker kadar olacak,  kuşbaşı tavuklarınızı atın. Tavuklarınız haşlandıktan sonra tavukları bir süzgeç yardımı ile ayırın ve tavuk suyunu tencerenin içerisinde bekletin.

Ayrı bir tava içerisine soğanlarınızı ince ince doğrayarak mantarlar ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile birlikte ekleyin. Soğanlarınız ve mantarlarınız diriliğini kaybedip çatal ile kolaylıkla ikiye ayrılabilecek kıvama gelene kadar orta kısık ateşte pişirin. Uygun kıvamı elde ettiğinizde, önceden haşladığınız tavuklarınızı da tatlanmaları için bu karışıma 2 çay kaşığı tuz ile birlikte ekleyin ve tüm karışımı 2-3 dakika karıştırdıktan sonra ocağınızın altını kapatın.

Bir çorba kasesi pirincinizi nişasta fazlasını ayırmak için 4 çay kaşığı tuz ve sıcak su ile yıkayın 2-3 dakika yıkayın ve sonrasında pirinçlerinizi süzerek rahat karıştırmaya elverişli geniş bir sote tavasına alın.  Ayırdığınız tenceredeki tavuk suyunuzu yeniden ısıtın ve kaynamaya başladığında altını kapatın.

Bir yemek kaşığı Ünal Tereyağını tavadaki pirinçlerinize ekleyin ve tüm tereyağı eriyene kadar ısıtın. Tereyağı ve pirinç karışımınıza 1 tatlı kaşığı tuz ekledikten sonra tavuk suyunuzdan bir su bardağı alarak tavadaki pirinçlerinizin üzerine ekleyin. Pirinçleriniz bu suyu çekene kadar aralıksız olarak tahta kaşık yardımı ile karıştırınız.
Pirinçleriniz yumuşak bir kıvam alana kadar bir bardak tavuk suyu ekleme işlemini tekrarlayın. Bu süreç pirincinizin yapısına bağlı olarak yaklaşık 30-35 dakika sürecektir.

Pirinç karışımınız içerisinde sert pirinç tanesi kalmadığında daha önce tavada sotelemiş olduğunuz, soğan, mantar ve tavuk karışımını 300 gr krem peynir ile birlikte pirinçlerinizin üzerine ekleyin ve son olarak bu karışıma 1 çay bardağı tavuk suyu ilavesi yapın.

3 dakika sonra pirinç taneleriniz ile püre kıvamında homojen bir karışım elde edeceksiniz.

Genişçe bir kase içerisine pişen risottonuzu alarak Ünal Eski Kaşar Peynirinizi üzerine rendeleyin ve 1 çay kaşığı karabiber serpin.

Güzelce yıkayacağınız rokalarınızı süsleme için risottonuzun üzerine ekleyebilirsiniz.

Afiyet olsun 🙂

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir