Çerkez Beğendili Biftek

Akşam yemekleriniz için premium bir lezzet, Çerkez Beğendili Biftek.

Malzemeler

240 Gr Dana T-Bone

2 Adet Orta Boy Patlıcan

100 Gr Hazır Krema

200 Gr Ünal Taze Kaşar Peyniri

100 Gr Ünal Tereyağı

150 Gr Ünal İsli Çerkez Peyniri

1 Yemek Kaşığı Zeytin Yağ

Tarif

Önce fırın sıcaklığını 200 dereceye getirerek ısınmasını bekleyin. Bekleme sürecinde patlıcanlarınızı yıkayarak dört farklı yerinden kabuklarında bıçak yardımı ile çizikler oluşturun. (Bu patlıcanlarınızın közlendikten sonra kolay soyulabilmesi için önemli bir detay olacaktır.)

Patlıcanlarınızı fırına verin ve tamamen yumuşak bir kıvama gelene kadar közlenmelerini bekleyin.

Genişçe bir teflon tavanın üzerini zeytin yağ ile silin. T-Bone’larınızı tavaya koyun ve alçak ateşte iyice pişene kadar çevirin. (Bekleme süresini azaltmak için etlerinizi satın alırken daha ince olacak şekilde iki parça halinde isteyebilirsiniz.)Pişen etlerinizi servis tabağına alarak dinlenmeye bırakın.

Közlenmiş patlıcanlarınızı kabuğundan güzelce ayırın. Bir bıçak yardımı ile ince ince kıyarak, yine genişçe bir tavanın içerisine 100gr Ünal Tereyağınız ile birlikte ekleyin. Patlıcanlarınız yağı iyice çektikten sonra kremanızı ve Ünal Taze Kaşar Peynirlerinizi de karışıma ekleyin. Karışımınız kaynamaya başladığında karabiber ve tuz ekleyerek ocaktan alın ve etinizin üzerine güzelce boşluk kalmayacak şekilde yerleştirin.

Yemeğinize asıl gurme lezzeti verecek Ünal İsli Çerkez Peynirinizi dilimleyin. Kalan tereyağınızı bir tavada kızdırın ve peynirlerinizi kızarmak üzere üzerine ekleyin. İsli peynirleriniz kızarmaya başladığında iki yüzünü de çevirin ve tavadan alarak patlıcan karışımınızın üzerine koyun.

İsteğe bağlı olarak kokteyl domates ve nane yaprakları ile süsleyebilirsiniz.

İki kişilik bu porsiyonu malzemeleri artırarak daha çok kişi için hazırlayabilirsiniz.

Afiyet olsun 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir